Pratik Bilgiler

Faydalı ve pratik bilgiler elinizin altında

Zeytin Hasadı

14 Aralık 2017 Perşembe

Zeytin, meyvesi yağlık ve sofralık olarak işlenilebilen ve bu işleme sonucu oluşan yan ürünleri değerlendirilebilen tarımsal bir üründür. Zeytin, soğuğa karşı çok duyarlı olduğundan, ancak kışları ılık geçen ve don olaylarının görülmediği Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında yetiştirilebilmektedir.

Zeytin bitkisinin özel iklim istekliliği nedeniyle zeytincilik, dünyada daha çok Akdeniz’de kıyısı olan İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye, Tunus, Suriye, Fas, Fransa ve Portekiz’de yapılmaktadır.

Aynı zamanda dünyada son yıllarda zeytinyağı ve sofralık zeytin gibi zeytin ürünlerine artan talep nedeniyle zeytinciliğin sadece Akdeniz’e kıyı olan ülkelerde değil, Akdeniz iklimi gösteren Arjantin, Şili, Meksika, Peru, Avusturalya vb. diğer ülkelerde de ekonomik anlamda tarımı yapılmaya başlanmıştır.

Zeytinin kullanım amacına göre hasadı yapılır. Yani Zeytin meyvelerinin sofralık ya da yağlık olarak değerlendirilme amacına göre hasat zamanı farklılık gösterir.

Zeytin hasadı, yöresine, iklimine, senesine göre değişmekle birlikte genellikle Eylül ayı sonunda başlayıp, Şubat sonuna kadar sürer. Hasat şekli tercihi ister istemez hasat süresini de etkiliyor. Mekanik hasat teknikleri kullanılmadığında hasat süresi uzuyor. Mart ve hatta Nisan ayının sonuna kadar sarkabiliyor.
Hasatta en meşakkatli ve pahalı olan yöntem, tek tek elle toplamaktır. Ancak bunun yerine, giderek daha yaygınlaşan, ağacı sallama, taraklama ya da sırıklama yöntemi kullanılıyor. Mekanik hasat yöntemleri de gitgide yaygınlaşıyor.

Geleneksel hasat yöntemlerinde özellikle sırıkla hasat sırasında vurma ve çarpmadan dolayı meyvede yaralanmalar ve kayıplar oluşmaktadır. Ve aynı zamanda, sırıklama ile hasatta dal, filiz ve gözlerde meydana gelen hasarlar nedeniyle bir sonraki yılın verimi olumsuz yönde etkilenmektedir. Tek tek elle toplama ise işgücü teminindeki zorlukları ve maliyeti arttırmaktadır.

Mekanik hasat yönteminde ise hem zamandan tasarruf sağlarken hem de daha az insan gücüne ihtiyaç oluyor.  Mondial Zeytin Çırpma Makinesi ağacın verimine zarar vermeden çırpma işlemini yaparken 221 cm’lik uzunluğu ile de yüksekteki tüm dallara ulaşmanızı sağlıyor.

Sizde bir sonraki yılın verimini düşürmeden daha çok arttırmak ve kısa sürede ürünleri toplamak istiyorsanız; Mondial Zeytin Çırpma Makinesini kullanmakta geç kalmayın.

Tüm Pratik Bilgiler